Forma wtryskowa cena. Co ma wpływ na koszt jej powstania?
Na co dzień używamy wielu przedmiotów, które powstają z różnorodnych materiałów. Wśród nich prym wiodą produkty i elementy z tworzyw sztucznych, gumy, silikonu oraz metalu. Większość z nich powstaje dzięki technologii formowania wtryskowego. Na czym polega wtryskiwanie? Co jest potrzebne do formowania wtryskowego? Czym jest forma wtryskowa? Cena tego elementu – od czego zależy?
Technologia formowania wtryskowego – na czym polega ta metoda produkcji
Zacznijmy od tego, że formowanie wtryskowe jest jedną z najpopularniejszych metod przetwórstwa plastiku, gumy, silikonu oraz metalu ze względu na bardzo wysoką wydajność, niskie koszty produkcji i przede wszystkim niezwykle szerokie możliwości formowania. Dlatego też produkcja za pomocą wtryskiwania jest wykorzystywana między innymi w:
- przemyśle maszynowym,
- branży motoryzacyjnej,
- branży spożywczej,
- branży medycznej
- branży budowlanej,
- branży handlowej,
- branży elektronicznej,
- branży elektrotechnicznej
- oraz wielu innych dziedzinach.
Do tej metody produkcji niezbędne jest specjalistyczne urządzenie nazywane wtryskarką oraz takie narzędzie jak forma wtryskowa. To właśnie forma zostaje napełniona materiałem, który wcześniej został poddany działaniu ekstremalnie wysokiej temperatury. Następnie dzięki układowi chłodzenia materiał ten wychładza się w formie wtryskowej i tak powstają wypraski, czyli gotowe elementy z plastiku, gumy lub metalu.
Formy wtryskowe są więc jednym z najważniejszych elementów całego procesu. Wielu producentów zastanawia się więc jaka jest odpowiedź na pytanie: „Forma wtryskowa cena, jaką muszę za nią zapłacić”.
Jak wygląda forma wtryskowa – cena zależy od wielu czynników
Tak naprawdę formy do wtryskarek różnią się od siebie pod wieloma względami. Każda z nich służy bowiem do formowania i produkcji innych przedmiotów – od tych dużych elementów służących do produkcji przeróżnych maszyn, po niewielkie detale znajdujące swoje zastosowanie w sprzętach AGD czy RTV.
Dlatego forma wtryskowa cena to dość skomplikowane zagadnienie, gdyż możesz spotkać się z bardzo prostym narzędziem do formowania wtryskowego, którego budowa opiera się zaledwie na kilkunastu elementach. Nie brakuje jednak form do wtryskarki, które składają się nawet z kilkuset części. Jak więc się pewnie domyślasz, skomplikowanie formy wtryskowej wpływa bezpośrednio na jej cenę.
Są jednak elementy niezmienne w każdej formie wtryskowej. Należą do nich takie podzespoły formy jak:
- płyty formujące i znajdujące się w nich gniazda formujące,
- układ wlewowy,
- układ chłodzenia niezbędny do zminimalizowania czasu stygnięcia tworzywa w gnieździe,
- układ wypychania gotowej wypraski.
Forma wtryskowa cena – cechy, które przyczyniają się do jej wielkości
Materiał wykonania formy wtryskowej jest jednym z głównych czynników mających wpływ na koszt jej produkcji. Forma do wtryskarki, więc materiał, z którego została stworzona również, musi być przede wszystkim odporny na wysokie temperatury. Forma wtryskowa nie może się odkształcać pod wpływem gorącego płynnego tworzywa, które w trakcie procesu produkcji wypełnia jej wnętrze.
Ekstremalnie wysokie temperatury to jednak dopiero początek. Zagadnienie forma wtryskowa cena to także doskonałe odprowadzanie ciepła. Im szybciej płynne tworzywo znajdujące się w formie zastygnie, tym szybciej kończy się cały proces produkcji i tym samym technologia wtryskiwania jest wydajniejsza. Dlatego też zastosowany układ chłodzenia formy ma wpływ na jej koszty produkcji.
Kolejnym aspektem jest układy wypychania gotowych wyprasek. On również przyczynia się do ostatecznej ceny formy wtryskowej. Musi on zezwalać na szybkie, bezproblemowe i przede wszystkim powtarzalne usuwanie gotowych elementów i detali. Kluczowa jest właśnie powtarzalność, gdyż wtryskarka i forma wtryskowa działa przeważnie w kilku lub nawet kilkunastu cyklach. Urządzenie to wykorzystywane jest bowiem zazwyczaj do produkcji masowej różnych detali.
Istotne w ciekawym dla wielu producentów zagadnieniu, jakim jest „forma wtryskowa cena”, jest również przeznaczenie tego narzędzia. Innymi cechami oraz kosztami będzie charakteryzować się forma do wtryskarki służąca do produkcji elementów z tworzyw sztucznych, a jeszcze innymi specyfikacjami wyróżniają się formy do tworzenia detali metalowych.
Ostatnią, co nie znaczy, że najmniej ważną cechą jest trwałość materiału. Forma do wtryskarki jak wyżej wspominaliśmy, najczęściej wykorzystywana jest do produkcji masowej. Musi więc cechować się doskonałą trwałością i solidną konstrukcją. Raz wykonana forma do wtryskarki powinna służyć Ci już zawsze.
Forma wtryskowa cena – rodzaj też ma znaczenie
Prócz tego, na że cenę form do wtryskarek ma wpływ materiał ich wykonania, istnieje kilka innych aspektów mających istotne znaczenie w kosztach powstawania tych narzędzi do formowania tworzyw sztucznych, gum oraz metali. Są to mianowicie rodzaje form wtryskowych. Można wyróżnić aż dwa podziały narzędzi do wtryskarek. Są to mianowicie:
Formy wtryskowe jednogniazdowe i wielogniazdowe
Pierwszy podział, to rozróżnienie form do wtryskarek ze względu na ilość gniazd. Jak się pewnie domyślasz, jednogniazdowa forma ma tylko jedno gniazdo formujące. Konstrukcja, jaką ma taka forma do wtryskarki jest dość prosta. Co za tym idzie, jednogniazdowa forma wtryskowa ma też niższą cenę. Tego typu formy służą do produkcji pojedynczych elementów. Zazwyczaj elementy te cechują się sporymi rozmiarami.
Drugim typem są formy wielogniazdowe. To bardziej skomplikowane narzędzia. Jak się więc już pewnie domyślasz, wielogniazdowa forma wtryskowa cena jest znacznie wyższa od kosztów powstania jednogniazdowe formy. Jednak z form posiadających wiele gniazd formujących uzyskasz więcej niż jeden element jednocześnie. Wzrasta więc wydajność produkcji, a jej ogólne koszty maleją.
Forma wtryskowa – cena zimnokanałowych i gorącokanałowych narzędzi
Na motyw forma do wtryskarki cena, wpływ ma także drugi podział tych narzędzi. Dotyczy on zastosowanego w formach wtryskowych układu wlewowego. Rozróżniamy więc formy zimnokonałowe i gorącokanałowe.
Pierwsze z nich są zdecydowanie tańsze. Zimnokanałowa forma wtryskowa cenę ma znacznie niższą, gdyż składa się ze zdecydowanie mniejszej ilości podzespołów. Generuje to jednak zdecydowanie większe koszty produkcji. Forma wtryskowa zimnokanałowa potrzebuje więcej energii do pracy, a także przyczynia się do powiększonego odpadu materiałowego. Ten wraz z wymogiem zatrudnienia większej ilości pracowników jest przyczyną dość sporych kosztów formowania wtryskowego. Jednak nie brakuje podmiotów gospodarczych, dla których forma wtryskowa i cena jej wykonania jest priorytetem.
Drugim zdecydowanie droższym rozwiązaniem jest forma do wtryskarki z gorącokanałowym układem wlewowym. Gorącokanałowa forma do wtryskarki cenę ma wyższą, jednak generuje ona zdecydowanie mniejsze koszty. Wymaga zatrudnienia mniejszej ilości pracowników, a odpad powstały w wyniku formowania za jej sprawą jest znikomy. W ogólnym rozrachunku więc formy wtryskowe gorącokanałowe są zdecydowanie bardziej opłacalne. Jak więc widzisz sam, zagadnienie forma wtryskowa cena jest bardziej złożone niż mogłoby się na początku wydawać.
Jak powstaje forma wtryskowa. Cena zależna od tego procesu
Na ogólny koszt związany z zakupem formy wtryskowej ma też wpływ proces jej tworzenia. Jego czas oraz metoda jest zależna przede wszystkim od skomplikowania detalu, jaki ma powstać w formie. Proces powstawania poszczególnych form do wtryskarki możemy podzielić na kilka etapów. Należą do nich:
Projekt detalu wtryskowego
Pierwszym i podstawowym etapem jest stworzenie projektu elementu, który ma powstawać w formie wypraski. Wykorzystuje się do tego specjalistyczne oprogramowanie. Bierze się wtedy pod uwagę między innymi wielkość detalu, jego grubość, a także materiał wykonania. Jak już wyżej wspomnieliśmy, ten ostatni ma bardzo duży wpływ na kwestię cenową.
Korekta kształtu
Kolejnym krokiem jest skorygowanie kształtu wypraski zgodnie z wymogami procesu formowania wtryskowego. Oczywiście tutaj również niezbędne jest oprogramowanie i specjalista, który dobierze odpowiednie parametry formy.
Analiza przepływu
Oczywiście analizy dokonujemy za pomocą specjalnego programu służącego do tworzenia form wtryskowych. Wpływ ma tu także tworzywo, które ma powstać w formie wypraski. Każdy z materiałów używanych do formowanie wtryskowego charakteryzuje się innymi parametrami przepływu.
Przygotowanie dokumentacji technicznej i tworzenie próbnej formy do wtryskarek
W dokumentach znajdują się między innymi informacje dotyczące technologii wykonania formy wtryskowej, liczby gniazd, zastosowania systemu wlewowego, metody termostatowania obiegów termostatujących czy sposobu usuwania gotowej już wypraski. Każda z tych kwestii ma wpływ na końcową cenę formy do wtryskarki, a także jej wydajność.
Wykonanie wersji końcowej formy wtryskowej
Tworzenie ostatecznej wersji formy do wtryskarek ma kilka etapów. Są to kolejno:
- frezowanie,
- szlifowanie,
- obróbka CNC,
- wykonanie elektrod EDM,
- elektrodrążenie,
- obróbka WEDM,
- polerowanie,
- szlifowanie,
- końcowy montaż komponentów formy.
Seria testowa i kontrola wydajności
Zanim jednak klient otrzyma gotową formę wtryskową, niezbędne jest jej sprawdzenie w praktyce. W związku z tym po wytworzeniu prawidłowej formy wtryskowej zostaje ona jeszcze raz przetestowana na wtryskarce.
Przekazanie formy do wtryskarki klientowi
Dopiero w momencie, gdy wszystko działa prawidłowo, wypraska spełnia stawiane przez klienta wymagania, to forma do wtryskarki może opuścić narzędziownie. Jest to też moment, w którym forma wtryskowa zostaje przekazana do klienta.
Forma wtryskowa cena w Blue Plast
Domyślasz się zapewne, że nie odpowiemy Ci teraz jednoznacznie na kwestię dotyczącą ceny formy do wtryskarki. Powyżej wyjaśniliśmy Ci już, że zagadnienie forma wtryskowa cena jest mocno złożone. Każda forma do wtryskarki jest wyceniana przez nas indywidualnie.
Jeśli więc nurtuje Cię pytanie: „forma wtryskowa cena, jaką przyjdzie mi za nią zapłacić”, to zadzwoń lub napisz do nas. W Blue Plast przyjrzymy się dokładnie elementom, które chcesz wytwarzać za sprawą formy do wtryskarki. Pozwoli to nam na dokonanie dokładnej wyceny formy wtryskowej dla Ciebie. Dzięki temu jesteśmy w stanie także podać Ci przybliżony czas jej stworzenia.
Nie zwlekaj więc dłużej z poszerzeniem swojej działalności o kolejne elementy produkcyjne. Skontaktuj się z nami i spraw, że Twoja firma będzie jeszcze bardziej wydajna i opłacalna. A wszystko to dzięki formom wtryskowym, które dla Ciebie stworzymy.