Frezowanie formy wtryskowej – jak wygląda ten proces?
Frezowanie to jedna z metod obróbki skrawaniem tworzyw sztucznych. Ze względu na swoją uniwersalność wykorzystywane jest w wielu gałęziach gospodarki od produkcji maszyn po medycynę. Jednak prym wśród tej metody wiedzie frezowanie form do wtryskarki, czyli narzędzi służących do termoplastycznego kształtowania plastiku lub gumy. Jak wygląda frezowanie formy wtryskowej? Z jakich etapów składa się ten proces? O tym poniżej.
Frezowanie formy wtryskowej – jakie ma zalety?
Zacznijmy jednak od atutów frezowania. To właśnie one bezpośrednio wpływają na popularność tej metody w produkcji form wtryskowych. Przede wszystkim obróbka skrawaniem jest jedną z najbardziej precyzyjnych metod. W związku z tym frezowanie formy wtryskowej pozwala uzyskać niemal każdy pożądany przez nas kształt.
Ponadto frezowanie form do wtryskarki odbywa się za pomocą urządzenia zwanego frezarką oraz specjalistycznego oprogramowania komputerowego. To połączenie sprawia, że formy wtryskowe pozwalają na kształtowanie elementów oraz detali w przeróżnych rozmiarach i konstrukcjach.
Dodatkowo frezowanie formy wtryskowej za pomocą specjalnie zaprogramowanej frezarki pozwala Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzięki precyzji tego urządzenia materiał zastosowany do produkcji formy wtryskowej wykorzystuje się maksymalnie. Jego straty są więc prawie niezauważalne, a czas całego procesu również jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku frezowania ręcznego.
Etapy frezowania formy do wtryskarki
Czynnik ludzki podczas frezowania formy wtryskowej jest niezwykle ważny, jednak występuje wyłącznie na początku całego procesu. Większość pracy jest zautomatyzowana, co minimalizuje ryzyko błędu. Specjalista odpowiedzialny jest więc wyłącznie za prawidłowe zaprogramowanie frezarki, która następnie przystępuje do pracy. Do jej zadań należy:
- ustawienie posuwu i pozycji narzędzia,
- pobranie narzędzia oraz zamocowanie go we wrzecionie,
- dobór obrotów wrzeciona,
- przejazdy narzędzia.
Oczywiście frezowanie formy wtryskowej to tylko jeden z wielu etapów jej powstawania. Forma wtryskowa to niezwykle skomplikowane narzędzie, które jeszcze przed frezowaniem musi zostać dokładnie zaprojektowane. O tym, jak dokładnie wygląda produkcja form wtryskowych, pisaliśmy tutaj.
Frezowanie formy wtryskowej w Blue Plast
Formy wtryskowe wykorzystywane są w wielu różnych gałęziach gospodarki. Z ich pomocą powstają zarówno duże elementy maszyn przemysłowych, jak i niewielkie detale niezbędne do produkcji elektronarzędzi czy sprzętu sportowego. W Blue Plast specjalizujemy się właśnie w tworzeniu form do wtryskarki.
Frezowanie form wtryskowych wykonujemy na dedykowanej do tego frezarce HAAS VM-3. Jesto to urządzenie, które pozwala uzyskać na idealne powierzchnie przeróżnych form wtryskowych i matryc. Ponadto do pomocniczych operacji używamy małej frezarki ze stożkiem Haas VF-1.
Jeśli więc chcesz poszerzyć swoją działalność o dodatkową produkcję i potrzebujesz do tego nowej formy wtryskowej, to skontaktuj się ze specjalistą z Blue Plast. Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i doradzą w doborze najbardziej wydajnej formy do wtryskarki.