Jaki jest koszt formy wtryskowej?
Technologia formowania wtryskowego jest najpopularniejszą metodą produkcji elementów z plastiku, gumy lub silikonu. Niezbędnym elementem tej technologii jest forma wtryskowa. To właśnie w niej powstają gotowe detale. Jakie są rodzaje form do wtryskarki? Jaki jest koszt formy wtryskowej? Co wpływa bezpośrednio na jej cenę? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.
Czym jest forma wtryskowa?
Forma wtryskowa to główne narzędzie, które służy do formowania elementów i detali z tworzyw sztucznych. Do jej wnętrza wtryskiwany jest uplastyczniony za pomocą wysokiej temperatury granulat tworzywa sztucznego, który następnie zastyga w jej wnętrzu. Pokrótce właśnie w ten sposób powstają produkty z plastiku, gumy, silikonu, a nawet metalu.
W związku z powyższym forma do wtryskarki wykonana jest ze stali o konkretnych właściwościach. Musi ona być odporna na ekstremalnie wysokie temperatury i odkształcenia, a także cechować się wysoką jakością wykonania i trwałością. Dlatego też koszt formy wtryskowej jest jednym z wyższych, jeśli mowa o ogólnych nakładach pieniężnych potrzebnych do produkcji danego elementu.
Rodzaj formy – czy ma wpływ na koszt formy wtryskowej?
Każda forma do wtryskarki przeznaczona jest do wytworzenia indywidualnego projektu detalu. W związku z tym narzędzia te różnią się od siebie pod wieloma względami. Na pierwszy rzut oka zauważysz rozbieżności w ich rozmiarze, to jednak dopiero początek. Większość różnic znajduje się we wnętrzu formy. Możemy więc podzielić formy ze względu na ich:
- układ wlewowy,
- ilość gniazd formujących.
Koszt formy wtryskowej gorącokanałowej i zimnokanałowej
Pierwszy podział bierze pod uwagę układ wlewowy formy wtryskowej i dzieli je na gorącokanałowe i zimnokanałowe. Pierwsze z nich mają wiele zalet. Przede wszystkim generują niskie koszty produkcyjne. Zużywają zdecydowanie mniej energii do pracy, a odpad materiału produkcyjnego dzięki nim jest znikomy. Jednak koszt formy wtryskowej gorącokanałowej jest dosyć wysoki. Wpływ na niego ma jej skomplikowana konstrukcja i duża ilość podzespołów.
Tańsza jest forma zimnokanałowa, która składa się z mniejszej ilości części. Wytwarza ona jednak większe koszty niż forma gorącokanałowa, gdyż zużywa więcej energii, a także generuje spore odpady materiałowe. Biorąc to pod uwagę, może się okazać, że ogólny koszt formy wtryskowej zimnokanałowej jest wyższy.
Jednogniazdowe i wielogniazdowe formy do wtryskarki
Druga klasyfikacja form do wtryskarki opiera się na ilości gniazd formujących. Wyróżniamy w ten sposób formy do wtryskarki jednogniazdowe, które służą do produkcji jednego elementu oraz wielogniazdowe formy. Drugi typ jest w stanie ukształtować podczas jednego procesu wtryskiwania od kilku do nawet kilkuset detali jednocześnie.
W tym wypadku trudno określić, która z form będzie droższa. Można by pomyśleć, że pewnie jednogniazdowa forma do wtryskarki jest tańsza, bo wymaga wytworzenia tylko jednego gniazda. Nie jest to jednak reguła, gdyż element wytwarzany w jednogniazdowej formie do wtryskarki może być na tyle skomplikowany, że forma wielogniazdowa służąca do wytwarzania prostych detali okaże się zdecydowanie tańsza.
Koszt formy wtryskowej – co się na niego składa?
Wspominaliśmy już wyżej, że na koszt formy wtryskowej wpływ ma między innymi zastosowany do jej produkcji materiał oraz układ wlewowy formy. Na ogólny koszt wytworzenia formy ma wpływ również tworzywo, z którego ma powstać formowany w niej produkt.
Ogólnie rzecz biorąc, to właśnie detal jest głównym czynnikiem wpływającym na koszt formy wtryskowej, gdyż w trakcie wyceny bierzemy pod uwagę takie kwestie jak:
- wykonanie projektu detalu,
- geometria detalu,
- ilość gniazd,
- wykończenie gniazd (np. połysk, drążenie, struktura),
- uwzględnienie gorącego kanału,
- możliwość wdrożenia produkcji bezodpadowej,
- uwzględnienie rdzeni ruchomych,
- uwzględnienie elementów wykręcanych,
- czas potrzebny do jej wytworzenia.
Jak więc sam widzisz, na cenę formy do wtryskarki wpływa wiele czynników, a każdy z nich jest niezwykle istotny. Nie powinno więc nikogo dziwić, że koszt formy wtryskowej nie zamyka się w kilkuset złotych. Jest to narzędzie specjalistyczne, które przynosi wielkie zyski firmom specjalizującym się w wytwarzaniu elementów, detali i produktów z plastiku czy gumy. Dzięki technologii wtryskiwania funkcjonują takie gałęzie przemysłu jak:
- branża motoryzacyjna,
- branża budownicza,
- przemysł maszynowy,
- handel,
- branża medyczna,
- branża spożywcza,
- produkcja zabawek, sprzętu sportowego
- i wiele innych światowych gałęzi gospodarki.
Na jaki koszt formy wtryskowej muszę się przygotować? – wycena formy w Blue Plast
Przybliżyliśmy Ci już czynniki wpływające na cenę formy wtryskowej. Nie podamy Ci więc teraz konkretnej kwoty. Wiesz już też, że koszt formy wtryskowej to nie kwestia kilkuset złotych. Zanim więc zdecydujesz, czy chcesz poszerzyć swoją działalność o produkcję dodatkowych elementów z plastiku, metalu, gumy lub silikonu, zgłoś się do Blue Plast. Wykonanym dla Ciebie wycenę formy do wtryskarki. Nasza wycena zapewne pomoże podjąć Ci decyzję o rozszerzeniu swoich działań w firmie o nową produkcję.
Pamiętaj jednak, że do sporządzenia dokładnej wyceny, potrzebujemy wielu informacji na temat elementu, który chcesz wytwarzać. Przygotuj się więc odpowiednio, a uzyskasz od nas konkretny koszt formy wtryskowej, która może posłużyć Ci przez długie lata i przynieść Ci tym samym duże zyski. Nasi specjaliści czekają więc na Twój telefon lub wiadomość mailową od Ciebie!